LEKCJA PRZYRODY z widokiem na Babią Górę – wycieczka szkolna w Beskid Żywiecki

Miejsce ZAWOJA
Czas trwania ok 4 godzin
Stopień trudności łatwy

Beskidy to wyjątkowe góry, gdzie natura i historia przenikają się na każdym kroku. Jednym z najciekawszych miejsc w tym urokliwym regionie jest Mosorny Groń, doskonałe miejsce na niezapomnianą edukacyjną przygodę. Szczyt ten, położony w masywie Policy w Beskidzie Żywieckim, sąsiaduje z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Zaprosimy Was na wędrówkę po beskidzkiej przyrodzie, nieco zapomnianej, ale pełnej uroku. Odkryjemy, że te tereny kryją nie tylko wspaniałą historię, lecz także ogromny potencjał turystyczny, zwłaszcza dzięki otaczającej Zawoję przyrodzie, skąd startuje kolejka krzesełkowa na Mosorny Groń.

 

Już sam przejazd czteroosobowymi krzesełkami kolei linowej pozwoli zgłębić kilka ciekawostek o okolicy, takich jak:

  • Który ptak traci słuch po własnym śpiewie?
  • Co to jest mosor?
  • Skąd pochodzi nazwa „zavoiu”?
  • Co oznacza Kapryśnica?

Pytania umieszczone są na oparciach krzesełek, a odpowiedzi czekają na górnej stacji.

 

Po dotarciu na szczyt wyciągiem, udamy się na wieżę widokową, by podziwiać wspaniałą panoramę. To również doskonały punkt obserwacyjny na Babią Górę, Królową Beskidów. Spoglądając w stronę Przełęczy Krowiarki, po lewej stronie dostrzeżemy Tatry.

Kolejnym punktem naszej wyprawy będzie krótki spacer na Halę Śmietanową lub do malowniczego wodospadu na Mosornym Potoku (wybór trasy dokonamy przed rozpoczęciem wycieczki). W trakcie wędrówki opowiemy o beskidzkich lasach i ich mieszkańcach, w tym o jeleniu karpackim i głuszcu, który szczególnie upodobał sobie te tereny.

Kto wie, może jesienią, podczas rykowiska, uda nam się „porozmawiać” z jeleniami lub natknąć się na ślady największego polskiego drapieżnika?

Na Hali Śmietanowej lub przy wodospadzie znajdziemy chwilę na odpoczynek, połączony z pogadanką o historii tych okolic, z pasterstwem w roli głównej.

pkl, zawoja, mosorny gron, fot adam brzoza, jesien
KONTAKT
IZA 885 226 226

WYCIECZKA DO ZAWOI

 

Program przykładowy:

  • Wjazd kolejką krzesełkową na Mosorny Groń
  • Warsztaty w plenerze
  • Zestaw obiadowy

 

Dodatkowe opcje:

  • Prelekcje z edukatorem (tematy do wyboru)
  • Nocleg z wyżywieniem
  • Transport
Organizujemy również wycieczki kilkudniowe z noclegiem i pełnym wyżywieniem.

Podróż czteroosobową koleją krzesełkową na szczyt Mosornego Gronia to atrakcja sama w sobie. Na oparciach krzesełek umieszczone są pytania dotyczące regionu babiogórskiego, tworząc krótki quiz, który kończy się na górze. Tam, przy górnej stacji, znajduje się tablica informacyjna z odpowiedziami. Już jeden przejazd wystarczy, aby dowiedzieć się, czym jest np. zbyrcok. Zjazd w dół oferuje natomiast zapierające dech w piersiach widoki na pasmo Babiej Góry, Jałowca i przysiółki Zawoi u jej stóp.

Szczyt Mosornego Gronia to idealne miejsce na rozpoczęcie wędrówki dla grup szkolnych, którzy wolą unikać dużych wysokości i stromych podejść. Teren jest łagodny, a szlaki pozbawione są trudnych fragmentów czy łańcuchów. Zbocza Beskidów, pokryte lasami pełnymi grzybów i jagód, oferują przyjemne spacery.

Żółty szlak prowadzi ze szczytu Mosornego przez Cyl Hali Śmietanowej na Przełęcz Krowiarki (Lipnicką), skąd można kontynuować wędrówkę na Babią Górę lub łagodnie zejść do schroniska na Markowych Szczawinach.

Idąc w przeciwną stronę, żółty szlak zaprowadzi nas do Zawoi Podryzowanej.

Nieoznakowaną drogą stokową, biegnącą tunelem pod trasą narciarską, można dojść do parku linowego, będącego atrakcją zarówno dla dzieci, jak i młodzieży,

Z Mosornego Gronia można także wędrować w kierunku centrum Zawoi przez Policę, żółtym, czerwonym, a następnie zielonym szlakiem, aż do schroniska na Hali Krupowej oraz kaplicy na Okrąglicy..

Z Policy można też przejść na Przełęcz Zubrzycką, a stamtąd dojść do Sidziny lub Zubrzycy.

Warto również odwiedzić wodospad na Mosornym Potoku, do którego prowadzi niebieski szlak kończący się w Zawoi Mosorne.

Zarządzaj plikami cookies